Vitajte na našej novej webovej stránke!

S radosťou vám oznamujeme spustenie našej novej webovej stránky. Na tejto stránke nájdete všetky potrebné informácie, ktoré hľadáte. Aj keď ešte neobsahuje celý požadovaný obsah, postupne ho budeme pridávať, aby vám naša stránka poskytovala čo najviac užitočných informácií.

Ďakujeme vám za vašu trpezlivosť a záujem o našu novú webovú stránku. Ak máte nejaké otázky alebo nám chcete poslať vaše názory, neváhajte nás kontaktovať. Tešíme sa, že ste s nami, a tešíme sa na to, že vám budeme môcť poskytovať užitočný obsah.

V zmysle Dekrétu Posvätnej kongregácie pre východné cirkvi č. 379/65 z 21. februára 1969 majú všetci kňazi, rehoľníci a veriaci Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zachovávať nasledujúcu pôstnu disciplínu:

1. Zdržanlivosť od mäsa:
    – v piatky cez rok; s výnimkou prikázaných sviatkov (a podobne odporúčaných sviatkov), voľníc, národných (občianskych) sviatkov;
    – v stredy počas Štyridsiatnice, ako aj vo sviatky Povýšenia svätého Kríža a Sťatia hlavy svätého Krstiteľa.
  2. Zdržanlivosť od mäsa s pôstom: v deň pred Narodením a Bohozjavením Pána.
  3. Zdržanlivosť od mäsa, mlieka a vajec s pôstom: v prvý deň Štyridsiatnice a v piatok Veľkého týždňa.
  4. Zakázaný čas: zaväzuje iba počas celej Štyridsiatnice.

Protikladné tvrdenia kohokoľvek sa neberú do úvahy.

Blahosloviňa

Svjaščenik vse blahoslovit imenoslovno. Persty ruky, kotroju blahoslovit vytvarjajut hrecky abo staroslovjansky bukvy: IC XC, kotry značat imja Isusa Christa.

Koli nas blahoslovit svjaščenik, todi nas blahoslovit sam Isus Christos, bo svjaščenstvo je lem jedno: Isusa Christa.

Proto sja nikda nezabuďme nabožno perechrestyty, koly nas svjaščenik blahoslovit. Blahoslovit nas totiž ne svjaščenik ale sam Isus Christos.

Znak kresta

Keď robime na sobi znak kresta, persty pravoj ruky skladame tak, že palec, ukazovak i prostrednik skladame spolu - bo Boh je lem jeden, avšak sut v ňim tri Osoby - Presvjata Trojica: Otec, Syn i Svjatyj Duch.

Zvyšni dva persty skladame ku dlani, bo druha Boža osoba - Isus Christos mat dvi prirodzenosti: Božu i ľudsku.