Štefan Lazor

* 15.8.1913 Šarišské Jastrabie
† 15.10.1996 Michalovce

Rozhodnutie stať sa redemptoristom urobil po misiách františkánov v Šarišskom Jastrabí. Roku 1926 odcestoval do juvenátu redemptoristov v Libějoviciach v Čechách, tu však ochorel na tuberkulózu, liečili ho v Košiciach. Až po uzdravení mohol pokračovať v štúdiu. Rehoľné sľuby zložil 2.8.1935, zmaturoval v roku 1937, za kňaza ho vysvätili 13.6.1942 v Prešove.

V roku 1942 bol katechétom v Michalovciach, ďalšie tri roky vypomáhal ako učiteľ v juvenáte v Podolínci, na misiách, viedol mariánsku kongregáciu.

Vo februári 1949 Štátna bezpečnosť obsadila kláštor v Michalovciach, jeho zaistili, väznili a vyšetrovali v Prešove. Po troch mesiacoch ho prepustili, musel však opustiť Východoslovenský kraj. Internovali ho v Králikoch a Želivi. V neprítomnosti ho odsúdili na tri roky; v máji bol uväznený v Jihlave, potom bol prevezený do Chebu, neskôr pracoval v bani v Moste.

Po amnestii pracoval v železorudných baniach v Markušovciach, neskôr ako vedúci kuchyne pri ťahanovskom tuneli v Košiciach. Vo voľnom čase navštevoval gréckokatolícke obce a ilegálne slúžil veriacim.

Polícia vydala na neho zatykač a znova sa ocitol vo väzení v Prešove, kde ho týrali. Po troch mesiacoch ho previezli do Košíc, v júni 1956 do Prahy-Ruzyně. Odsúdili ho na štyri roky, bol vo väzení vo Valdiciach. Po prepustení pracoval až do roku 1968 v betonárke, v sklade nábytku a v Bavlnárskych závodoch v Ružomberku.

Už od konca roku 1963 veľa písal na najvyššie politické miesta o krivde spáchanej na gréckokatolíckych veriacich. O situácii gréckokatolíckej Cirkvi informoval aj Kongregáciu pre východné cirkvi v Ríme. V rokoch 1981-1990 bol viceprovinciálom redemptoristov. Spolupracoval pri prekladoch liturgie hodín a pri vydávaní modlitebných kníh, prispieval do časopisu Misionár. Spracoval Almanach gréckokatolíckych redemptoristov. Pochovaný je na verejnom cintoríne v Michalovciach.

(z publikácie Významné osobnosti regiónu Stará Ľubovňa)

Michal Beskid

* 1.4.1859 Šarišské Jastrabie
† 30.11.1932

Gréckokatolícky kňaz a politik. Otec Gregor, taktiež gréckokatolícky kňaz, matka Mária, rod. Mihaličová. R. 1883 vysvätený za kňaza. R. 1884-85 gréckokatolícky kňaz v Jarabine, 1885-87 v Medvedzom, 1887-95 v Lukove, od 1928 na dôchodku. Rusínsky buditeľ, za svoje národnostné presvedčenie prenasledovaný maďarskou vládou a cirkevnými vrchnosťami. Rus. národná rada najmä jeho zásluhou hlásala od vzniku ČSR pripojenie Podkarpatskej Rusi k ČSR, prívrženec čs. – podkarpatskej jednoty.

(podľa publikácie Významné osobnosti regiónu Stará Ľubovňa II)