Blahosloviňa

Svjaščenik vse blahoslovit imenoslovno. Persty ruky, kotroju blahoslovit vytvarjajut hrecky abo staroslovjansky bukvy: IC XC, kotry značat imja Isusa Christa.

Koli nas blahoslovit svjaščenik, todi nas blahoslovit sam Isus Christos, bo svjaščenstvo je lem jedno: Isusa Christa.

Proto sja nikda nezabuďme nabožno perechrestyty, koly nas svjaščenik blahoslovit. Blahoslovit nas totiž ne svjaščenik ale sam Isus Christos.

Znak kresta

Keď robime na sobi znak kresta, persty pravoj ruky skladame tak, že palec, ukazovak i prostrednik skladame spolu - bo Boh je lem jeden, avšak sut v ňim tri Osoby - Presvjata Trojica: Otec, Syn i Svjatyj Duch.

Zvyšni dva persty skladame ku dlani, bo druha Boža osoba - Isus Christos mat dvi prirodzenosti: Božu i ľudsku.

"Choď aj za mňa ..." (príbeh)

Istý človek mával vo zvyku každú nedeľu ráno povedať svojej žene:
"Choď do cerkvi aj za mňa a modli sa za nás oboch."
Svojmu kňazovi sa raz vyjadril takto:
"Ja som nábožný človek, moja žena chodí previdelne do cerkvi ..."

A svojim priateľom v krčme spokojne poznamenával:
"Nie je treba, aby som ja chodieval do cerkvi, moja žena chodieva za nás oboch."

Jednej noci mal tento muž zvláštny sen:
Stál so svojou ženou pred nebeskou bránou a čakal na vstup. Brána sa pomaličky otvorila a bolo počuť hlas, ktorý vravel jeho žene:
"Ty môžeš vstúpiť za vás obidvoch ..."

Jeho žena hneď vstúpila a brána sa zatvorila. Mužovi sa z toho urobilo až tak zle, že sa zobudil. Bol celý spotený.

Najviac prekvapená však bola jeho žena v nasledujúcu nedeľu ráno, keď pred Službou Božou sa vedľa nej objavil jej muž a povedal:
"Od teraz budem do našej cerkvi s tebou chodiť i ja."

Celá šťastná ďakovala Hospodu Bohu, že vyslyšal jej dlhoročné úpenlivé modlitby, ba keď jej muž prestal chodiť i do krčmy ... bola najšťastnejšou ženou spomedzi všetkých žien na zemi.

(články sú z časopisov Blahovistnik 1/2006, 2/1996 a 5/1997)